Aktuality

Nový Domov začal fungovat v listopadu roku 1959 pod názvem Domov důchodců Karviná. Od té doby se vylepšuje a také rozšiřuje. V lednu roku 2003 si Nový domov vzal pod svá křídla Moravskoslezský kraj a stal se tak jeho příspěvkovou organizací v odvětví sociálních věcí. Od doby svého vzniku se změnil k nepoznání. Zázemí Nového domova drží krok s dobou, neustále se vylepšuje a služby se zkvalitňují a rozšiřují a to  díky snaživým zaměstnancům a také zřizovateli, Moravskoslezskému kraji.

Naši uživatelé bydlí v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích, moderně zařízených, bezpečných, většinou i s vlastním sociálním zařízením. Pokoje jsou standardně vybaveny polohovacím lůžkem, šatní skříní, nočním stolkem, poličkou, stolem a židlemi. Uživatel si pak sám může tento pokoj dovybavit předměty ze svého domova, televizí či rádiem, obrázky, rodinnými fotografiemi či květinami, zkrátka si může pokoj přizpůsobit tak, aby se tam cítil dobře. Naše péče a podpora je založena především na individuálním přístupu ke každému jednotlivému uživateli. Striktně dbáme na jeho práva a vždy se snažíme zohlednit jeho přání. Ve společných prostorách pak mají uživatelé k dispozici velkou televizi, knížky a spoustu her i pomůcek, které slouží třeba k podpoře jemné motoriky, udržování paměti nebo pro vzpomínkovou terapii. 

Uživatelům zpříjemňují čas v zařízení kromě pečovatelek i dobrovolníci humanitární organizace ADRA. Volný čas mohou klienti Domova trávit i na přilehlé zahradě, jejíž parková úprava přímo vybízí k procházkám. 

K příležitosti 60. výročí založení jsme uspořádali slavnostní konferenci nazvanou “Žijeme s vámi 60 let”. Přítomní hosté z řad vedení kraje a města a také bývalí a současní zaměstnanci se mohli seznámit s vizemi organizace a společně se také ohlédnout za historií Nového domova. Slavnostní chvíle pak všem přítomným zpříjemnil bohatý kulturní program, ve kterém vystoupily Mažoretky MICHELLE Karviná, dále pak Taneční škola Nicola's Dance Unico, mužský i chlapecký komorní sbor Permoník. K poslechu i k tanci nám na závěr zahrála i studentská kapela Gymnázia Karviná. Všem účinkujícím moc děkujeme!

Zvláštní poděkování pak patří Gymnáziu Karviná a celému jeho vedení. Díky jejich ozvučovací a projekční technice, ale také díky jejich obětavostí a nadšení pro věc, jsme všichni všechno slyšeli a viděli. Děkujeme!

A jelikož byla přítomná i televize Polar, můžete se v její reportáži podívat, jak to všechno vypadalo.

https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000018117/zijeme-s-vami-60-let-karvinsky-novy-domov-pro-seniory-si-pripomnel-vyznamne-vyroci