Listopad 2019

TVORBA VÁNOČNÍCH DEKORACÍ

Tak a jdeme na to: „ Řekla jedna z uživatelek.“ Dneska jsme oficiálně zahájili tvůrčí přípravu na letošní Vánoce. Kdo má volné ruce, má chuť a chce pomoci byl dnes vítán na denní relaxační místnosti. Samozřejmě u toho nechyběla dobrá káva, relaxační hudba a vtipné vyprávění všech  přítomných. I diváci jsou vždy vítání, to k tomu  patří.

vánoce1

vánoce2

 

SUŠENÍ OVOCE

Dnešní den proběhl v reminiscenčním duchu. Aktivizační pracovnice společně s uživateli na denní místnosti nakrájeli jablíčka a následně je v sušičce na ovoce sušili. Poslouchaly se lidové písně a zavzpomínalo se na dětství a mládí uživatelek, jak kdysi sušili ovoce, které se potom dávalo na vánoční stromeček a na talíř.

SUŠENÍ1

 

PRODEJNÍ BURZA OBLEČENÍ

Kvůli velkému zájmu prodeje nového oblečení, které jsme už zde před pár měsíci měli, jsme tuto akci pod záštitou jedné z našich karvinských podnikatelek opět zrealizovali. A byla to trefa do černého. Zájem byl nad očekávání velký. Uživatelé si mohli zakoupit od drobného šatstva po větší šatní kousky. Výběr byl pro mnohé z nich dostačující. Myslíme si, že tato spolupráce má v našem Domově budoucnost a bylo by dobré pro obě strany tuto aktivitu i nadále podporovat.

burza1

burza2

burza3

 

DOTEKOVÁ TERAPIE

Doteková terapie je účinná metoda pro fyzické i psychické uspokojení. Pro uživatele to jsou příjemné doteky, hlazení a šimrání. Dotek léčí. Může se provádět na zádech, pažích, krku, hlavě nebo na dolních končetinách. Dnes jsme se zaměřili na dotekovou terapii dolních končetin za použití chladivého gelu. Účastnice byly velmi spokojené.

dotek1

 

SPOLEČNĚ ZA NÁKUPY

Aktivizační pracovnice zajišťují našim uživatelům i doprovody k vyřízení důležitých záležitostí. Když rodina nemůže, mile rádi doprovod zajistíme. Paní Dagmar ze služby DS-A tak spojila povinnost s příjemností. Po cestě zpět do zařízení navštívila obchody, kde si nakoupila podle svých potřeb. Uživatelka byla velmi spokojená.

nákup1

 

CANISTERAPIE

Náš domov opět navštívila paní Pavla Dejová. Přivezla s sebou svojí malou smečku pejsků, taky kočičku a králíka. Uživatelé se na tento den moc těšili a nedočkavě čekali, kdy uslyší cupitání tlapek. Byli moc spokojení, něžní ke zvířátkům, svou radost a lásku projevovali mazlením a hlazením. Pro pejsky měli připravené piškoty, které jim nabízeli. Společný čas nám rychle uplynul a už se moc těšíme na další návštěvu.

canis 1

canis 2

canis 3

canis 4

canis 5

  

HOLANDSKÝ BILIARD

V bytovém domě v klubu seniorů se konal turnaj v Holandském biliardu. Utkali se mezi sebou senioři z bytového domu a uživatelé našeho Domova. Tímto si mohli porovnat své výkony se zkušenějšími hráči. Paní Trombíková a paní Siudová nás pohostily kávou, čajem a malou sladkostí. Za náš tým si zahráli uživatelé DZR–D, DZR–A, DS–A a DS–B. Během tohoto turnaje si uživatelé mezi sebou přátelsky popovídali a blíže se seznámili. První dvě místa vyhrály seniorky bytového domu, ale i my se můžeme pochlubit krásným 3. místem, na kterém se umístil pan Radomír Ševčák. Na vítěze čekaly upomínkové dárky a příští rok si opět rádi s našimi sousedy zahrajeme.

 biliard1

biliard2

biliard3

biliard4

   

PEČENÍ ZA ÚČELEM BAZÁLNÍ STIMULACE OLFAKTORICKÉ (ČICHOVÉ)

Začala nám sezóna pečení, kdy si zavzpomínáme na doby, kdy každá domácnost neustále pekla samé dobroty.  Tyto tradice se navracejí zpět a my společně s našimi uživateli rádi realizujeme tyto volnočasové aktivity.  Je to i druh BAZÁLNÍ STIMULACE. Tyto čichové podněty jsou vyvolavateli vzpomínek, neboť čichovým centrem procházejí hluboké paměťové stopy. Co k tomu dodat…krásná aktivita!

pečení 1 1

pečení 2

pečení 3

pečení 4

 

MUZIKOTERAPIE

Náš Domov už tradičně navštívila paní Mgr. Vladimíra Gavlasová. Její hodiny muzikové terapie jsou ve velké oblibě našich seniorů. Skupinová i individuální muzikoterapie funguje jako pozitivní forma uvolnění a relaxace. Její terapeutické působení a harmonizace přináší seniorům velkou radost a potěšení. Společně jsme si zazpívali, zasmáli se a také zahráli na neobvyklé hudební nástroje. Bylo nám moc hezky a na paní Vlaďku se opět těšíme v prosinci. 

muzik1

muzik2

 

HAVÍŘOV HELIOS

Dne 14.11.2019 jsme přijali pozvání do havířovského domova seniorů Helios na pravidelnou a oblíbenou hru Bingo. Mimo našeho Domova přijali pozvání i další soutěžící týmy z Havířova, Bystřice a Českého Těšína. Rozdali se hrací listiny, oprášila se pravidla a mohlo se začít. Bylo to velmi napínavé a všichni nedočkavě „vyhlíželi“ to své tipované číslo, které by jim zajistilo alespoň malou výhru. Nakonec i na nás se usmálo štěstí a neodešli jsme úplně s prázdnou.  Pan Pavel Večerek zabodoval v „malém bingu“.

BBingo1

BBingo2