Leden 2020

PESTRÝ VYDAŘENÝ TÝDEN

Pro nepřízeň počasí jsme tento týden pojali filmově a tvořivě. Uživatelé shlédli nové filmy „Bezva ženská na krku“ a „Terroristka“ s oblíbenou Ivou Janžurovou. Našel se prostor pro vyrábění, kde byly uživatelky velice nápomocné. Jelikož bylo vidět, že je na denní místnosti veselo, projevil zájem pozdravit se s uživateli obyvatel z bytového domu a zahráli si společně oblíbené karty. Byl to opravdu pestrý a vydařený týden.

týden1  týden2

týden3  týden4

DENNÍ AKTIVITY NA DS-B

Pravidelné návštěvy denní relaxační místnosti jsou součástí dění celého oddělení. Jednou takovou aktivitou je procvičování jemné motoriky a trénink paměti. Scházíme se zde tak často, jak jen to je možné. Nabízené činnosti jsou různorodé. Někteří uživatelé si i sami vyžádají, co by chtěli dělat. K aktivitám používáme různé terapeutické pomůcky, ale i obyčejný papír.

pracovní1

pracovní2

pracovní3 

 

BRAMBORÁKY JAKO OD BABIČKY

Čtvrtek jsme si zpříjemnili kulinářským uměním, a to přípravou bramboráků. Návod se může zdát až příliš jednoduchý, oloupat a nastrouhat brambory, přidat mouku, vejce, sůl, česnek, koření, ale smíchat ten správný poměr všech ingrediencí, chce trochu kumštu. A my se s tím poprali velmi dobře. Do zlatova usmažené a křupavé bramboráky, provoněly celý náš domov a vůně přitáhla k ochutnávce mnoho nosánků z různých koutů domova. Ochutnávkou a chválou nás přišla potěšit i paní ředitelka, pan údržbář či paní pokladní.

bramboráky1

bramboráky2

bramboráky3

bramboráky4

bramboráky5   bramboráky6                                                             

 

NAROZENINOVÝ DEN

27. leden se pro mnohé z nás stal nezapomenutelný. Pondělní dopoledne v bytovém domě se neslo v duchu slavnostní události. Významné jubileum - 90 let oslavila paní Kičmerová. Pozvání dostali naši uživatelé a také paní ředitelka, která paní Kičmerové osobně popřála a předala krásné květiny. Rodina Paní Kičmerové zajistila pohoštění, které velice naše uživatele potěšilo. Hrála příjemná hudba, která naše uživatele rozveselila a některé přiměla i ke zpěvu. Tímto bychom ještě jednou chtěli naši paní Kičmerové popřát „Všechno nejlepší k narozeninám!“

narozeniny2  narozeniny1

narozeniny3  narozeniny4

 

SPOLEČNÉ TVOŘENÍ

Valentýn se pomalu blíží a obchody se zaplavují tématickým zbožím se srdíčky. V USA, odkud se tento svátek rozšířil i k nám, patří mezi nejčastější dárky plyšoví medvídci a čokoládové bonboniéry. Ne všude se však tento svátek oslavuje stejně a řada zemí má své speciální tradice, které se k tomuto dni pojí. Na službě DS – A a DS – B jsou aktivní uživatelky, které nám s valentýnskou výzdobou moc rádY pomáhají. Výzdoba nám bude zdobit velkou jídelnu, kde taky proběhnou kulturní akce spojené s tím to dnem.

VÝZDOBA1

VÝZDOBA2

 

PROMÍTÁNÍ FILMU

V rámci střetávání vrstevníků z jiných částí služby jsme pro naše seniory připravily promítání filmu. Sešli jsme se společně ve foyer recepce Domova a dívali se spolkečně na americkou komedii „ Holky z kalendáře“. Účast byla hojná a posezení v pohodlných sedačkách s vůní kafíčka naladila atmosféru jako bychom opravdu seděli v kinokavárně. Námětem filmu byla skutečná událost, která přerostla v nadsázku. Vtipné pojetí scénáře.

Film1

film2

 

VŠESTRANNĚ ZÁBAVNÉ DOPOLEDNE

Při krátkých rozhovorech s uživateli nám paní Tršková sdělila, že by ráda opět viděla filmy „Jak vytrhnout velrybě stoličku“ a „Jak dostat tatínka do polepšovny“. Připojili se i další uživatelé a tomuto přání bylo vyhověno. U pánů na pokoji jsme se dověděli, že by si rádi zahráli karty. Tudíž se nabídla situace spojit tyto dvě činnosti dohromady. Tímto vzniklo pěkné dopoledne - dopoledne splněných přání.          

dopoledne1  dopoledne2                                      

 

RETRO PLES

V úterý odpoledne dne 21. 1. 2020 pořádal Nový domov, p. o. ve spolupráci s aktivizačními pracovnicemi Retro ples. Zváni byli všichni uživatelé ze všech části služeb včetně dobrovolníků a rodinných příslušníků. K poslechu a k tanci nám zahráli s doprovodem kytary manželé Pifkovi. Kulturní program nám zajistil taneční pár ze spolku Diamonds dance pod vedením Veroniky Švecové. Nechyběla ani tombola, která je součástí každého plesu. Při vstupu na ples si hosté mohli také zakoupit kotylion, který zdobil oděv uživatele. Výborné koláčky nám upekly naše skvělé kuchařky a o chlebíčky jsme se postaraly samy. Zákusky nám připravily budoucí cukrářky ze střední odborné školy z Karviné. Děkujeme všem zaměstnancům, kteří se na přípravě a průběhu plesu podíleli. Akce byla velmi zdařilá a moc se našim uživatelům i hostům líbila. Následující den jsme dostávaly od uživatelů pouze pozitivní ohlasy.

ples1

ples2

ples3

ples4

ples5

ples6

ples7  ples8

ples9

ples10  ples12

ples11

 

PLESOVÁ RETRO VÝZDOBA NAŠÍ JÍDELNY

V pátek 17. 1. se naše aktivizační pracovnice pustily do výzdoby jídelny, kde proběhne v úterý 21. 1. Retro ples. Každá z nich měla své úkoly, které si rozdělily mezi sebou, aby jim šla práce lépe od ruky. Naše aktivizační pracovnice táhnou za jeden provaz, a proto připravované akce vždy dopadnou na výbornou. A ne jinak tomu bude i tentokrát :-)

jídelna1

jídelna2

jídelna3

 

PŘÍPRAVY NA PLES

Tento týden na každé službě probíhají přípravy na ples. Aktivizační pracovnice s uživateli vyrábějí výzdobu, která nám zkrášlí jídelnu, kde ples proběhne. BarevnÉ závěsy z krepového papíru nám pomáhají vyrábět uživatelé ze služby DS-A a DS-B. Všichni už se moc těšíme na každoroční tradiční ples tentokrát ve stylu Retro.

Přípravy1

Přípravy3

 

MUZIKOTERAPIE

I v novém roce u nás v Domově probíhá terapie hudbou. Opět nás navštívila paní Gavlasová a potěšila nás svojí éterickou, klidnou a velice příjemnou terapií. Uživatelé byli spokojeni, usmívali se, a někteří i klidně usnuli.

  

HOLANDSKÝ BILIARD

Venku mrazivo a my jsme si na denní místnosti zahráli "Holandský biliard". Uživatelé si mezi sebou popovídali a kladli zvídavé otázky na nového uživatele pana Františka. Hodně jsme se nasmáli, vypili kávu a někdo ištamprličku vaječného koňaku. Výherci byli odměněni sladkostmi.

biliard1

biliard2

biliard3

 

VYROBA KARAFIÁTŮ

Dnes jsme strávili svůj den na denní místnosti. Uživatelky nám pomohly s vyráběním karafiátů na ples. Nezaháleli ani pánové, kteří sice nechtěli vyrábět květiny, ale zahráli si karty a byla jim nabídnutá štamprlička vaječného koňaku.

karafiáty1  karafiáty2

 

TŘÍKRÁLOVÉ PONDĚLÍ

Ani jsme se nenadáli a vánoční čas mizí v dáli. Dnešní tříkrálový den jsme zasedli na denní místnosti v bytovém domě a začali spolu s uživateli připravovat výrobky na ples, který se kvapem blíží. Protože pomoc ze strany uživatelů byla hojná, přišla vhod i doteková terapie, která příjemně vzpružila.

třikrálové1

třikrálové2  třikrálové3

třikrálové4

 

…I NA POKOJÍCH SE NEZAHÁLÍ

Jelikož je ples za dveřmi a přípravy jsou v plném proudu, vrhli jsme se do vyrábění i na pokojích. S výbornou náladou jsme si zazpívali a připomněli, jak se plesalo kdysi…

Pokoje1  Pokoje2

Pokoje3  Pokoje4

 

BINGO

Začátek nového roku jsme odstartovali oblíbenou hrou BINGO. Sešli jsme se ve velké jídelně, rozdali tikety a oprášili pravidla hry. Uživatelé se na tuto aktivitu vždy těší pro její napětí ke konci hry, kdy se čeká na první zavolání … „BINGOOOO“.

bingo1

bingo2

bingo3

bingo4

 

SPOLEČENSKÉ HRY

V páteční dopoledne jsme na službě DS-A procvičovali paměť ve formě hraní společenských her. Zahráli jsme si pexeso, člověče nezlob se a zabavili jsme se i skládáním puzzle. Při hraní her jsme popíjeli naší oblíbenou kávu a vaječný likér. Shrnuli jsme rok 2019 a zároveň jsme si popřáli vše nej a hlavně zdraví do nového roku 2020.

hry1  

hry2

hry3

 

NÁCVIK JEMNÉ MOTORIKY

V měsíci lednu u nás proběhne jedna z každoročních žádaných akcí a to je společenský ples, tentokrát ve stylu RETRO. Čtvrteční dopoledne jsme proto strávili už malými přípravami. Uživatelky se aktivně zapojili do vystřihování obrázků, na kterých byly retro obaly z různých potravin a drogerie. Při vystřihování jsme si povídali o prožití proběhlých vánočních svátků. Všechny zúčastněné dámy, které přidaly ruku k dílu se už na připravovaný ples velmi těší.

přípravy 1 přípravy 2