Únor 2020

 BAZÁLNÍ STIMULACE NA ODDĚLENÍ DS- B

Koncept Bazální stimulace by měl být samozřejmostí u všech poskytovatelů služeb sociální péče, kteří chtějí poskytovat službu kvalitně a vytvářet také podmínky pro kvalitní život svých uživatelů. Zejména u osob se zdravotním postižením a seniorů trpících demencí je Bazální stimulace zásadním předpokladem pro kvalitní péči. I naše oddělení využívá tohoto konceptu a má již spousty proškolených zaměstnanců.

 BS1   BS2

BS3   BS4

BS5   BS6

HELIOS – soutěž "Město, jméno, zvíře, věc….“

Přijali jsme opět pozvání k našemu konkurenčnímu seniorskému domovu HELIOS, kde jsme se zhostili úžasného druhého místa. Konkurence byla i letos obrovská, ale naši soutěžící se ani tentokrát nezalekli a vybojovali si prvenství v tomto vědomostním klání. Skončili na krásném 2. místě a tímto jim blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci našeho domova.

soutěž1

soutěž2

soutěž3

 

MUZIKOTERAPIE

Ve čtvrtek proběhla v bytovém domě na denní místnosti MUZIKOTERAPIE. Uživatelé se seznámili a zahráli si na netradiční hudební nástroje. Zpívaly se lidové písně a ty nám zpříjemnily vzpomínky spojené se zpěvem. S netradičním hudebním nástrojem se seznámil také uživatelčin pravnuk, který si s námi zazpíval i lidové písně. Terapie proběhla nejen skupinově, ale i na pokojích. Hra na nástroje působí na tělo a mysl velmi pozitivně.

muziko1   muziko2

muziko33   muziko4

muziko55   muziko6

muziko7   muziko8

 

POHYBOVÁ AKTIVITA NA DZR-D

Pravidelné cvičení podporuje nejen fyzicky, ale vnáší také psychickou pohodu. Není důležité mít speciální prostory a cvičební nástroje, důležitější je mít odhodlání a vůli. Pár účinných cviků zvládnutých na pokoji uživatelů vykouzlí úsměv na tváři, pohodu a hned se cítíme lépe.

cvičení1

cvičení2

 

TVOŘENÍ NA SLUŽBĚ DS-A

Venku svítí sluníčko a naši uživatelé vzpomínají na teplé dny, které v našem Domově prožili. Všichni se těšíme, až budeme navštěvovat naši zahradu a jeho okolí. Zatím trávíme společně čas v denních místnostech, kde se věnujeme procvičování jemné motoriky. Tvoříme a vystřihujeme podle šablony jarní dekorace, které budou zdobit naší denní místnost.

jaroA1

jaroA2

 

VESELÝ TÝDEN NA DENNÍ MÍSTNOSTI

Celý týden probíhal v dobré náladě a kreativním duchu. Zazpívali jsme si s Kollárovci, zavzpomínali na film „Holky z porcelánu“ a jejich zpívání. Výsledky našeho jarního tvoření budou použity k výzdobě nejen pokojů uživatelů, ale stanou se také ozdobou denní místnosti.

jaro1

jaro2

jaro3

DARUJ KNÍŽKU S LÁSKOU

14. února se slaví Mezinárodní den darování knih, ale také svatý Valentýn. Můžete jen darovat knihu někomu ze svých přátel, koupit novou knihu a zanechat ji v čekárně u lékaře, anebo věnovat knihy některé příspěvkové organizaci. Zapomeňme na srdíčka, pojďme společně z lásky darovat knihu! Naši organizaci navštívila a darovala nám knížky paní ředitelka z Regionální knihovny v Karviné. V rámci předávání knížek si pro nás paní knihovnice připravily divadelní představení na téma „Křemílek a Vochomůrka - včelí rojení.“

A jak to vypadalo na živo se můžete podívat v následující reportáži: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000019164/karvinska-knihovna-darovala-sbirku-knih-seniorum-z-noveho-domova

kniha1

kniha2

kniha3

kniha4

kniha 5

JARNÍ TVOŘENÍ

Blížící se jaro nás pohání k výrobě jarních motivů i přes to, že se začaly na oddělení DZR – D projevovat virózy. Vždy se najdou šikovné ruce a chuť něco vytvářet, aby naše pokoje byly barevné a veselé.

jarní

 

HRANOLKOVÁ PÁRTY NA SLUŽBĚ DS-A, DS-B

Uživatelé z Nového domova si procvičují čich, chuť i zručnost při vaření. Společné vaření funguje jako druh arteterapie nebo bazální stimulace. Uživatelé při něm vzpomínají na to, co rádi vařili doma a vzájemně sdílejí společné zážitky.„Dělali jsme bramboráky, pekli cukroví a záviny.“ Senioři si tak nenásilně procvičí paměť, pozornost, vnímání, jemnou i hrubou motoriku, aktivují se smysly – především chuť a čich, které podporují paměť a vzpomínání.

hranolky1

hranolky2

hranolky3

hranolky5

  

DÁMSKÁ JÍZDA

Pro oddělení DZR A a DZR B jsme si připravily posezení a zábavu tzv. Dámskou jízdu. Společně jsme si povídaly o kosmetice, účesech a manikúře. Prohlížely si časopisy s líčením a vzpomínaly, jak jsme se upravovaly kdysi, a jaké se nosily účesy. Naše uživatelky se nechaly zkrášlit jemnou kosmetickou úpravou na tváři, nalakovat nehty, nakulmovat vlasy a učesat se. K dobré náladě jsme si pustily písničky našeho mládí, uvařily kafíčko a společně poklábosily, jak se na ženy sluší a patří. Ke konci zdařilé akce se přišli podívat i pánové a potěšili nás komplimenty, jak nám to sluší. Přišly jsme, viděly jsme a užily si to.

jízda0

jízda1

jízda2

jízda3

jízda4

jízda5 

 

OSLAVA 2. VÝROČÍ působení komunitního centra  ARCHA.

Dne 14. 2. jsme se zúčastnili oslavy tohoto výročí. Po krátkém zahájení, vystoupily děti z mateřské školky U Vilíka s krásnými písničkami a tanečky. Všem se představení moc líbilo a děti sklidily zasloužený potlesk. Poté následovala prezentace, co se komunitnímu centru ARCHA povedlo v roce 2019 - například příprava na Velikonoce, zájezdy, výtvarné akce jako je malování kávou a tvoření na Vánoce. Na závěr prezentace byla malá ochutnávka akcí, co se připravují na letošní rok. Klub seniorů připravil rozmanité občerstvení. Nechyběla i malá tombola. K poslechu i k tanci hrála hudba z reproduktorů. Co říct na závěr? Že jsme zvědaví na další akci klubu seniorů a komunitního centra ARCHA.

archa1  archa2

 

„ MĚSTO, JMÉNO…“

Dnešní pochmurný čtvrtý, únorový den jsme si zpestřili společenskou hrou „MĚSTO, JMÉNO….“. Naše pozvání přijaly i dámy z bytového domu. Vzduchem lítaly písmena a všichni zapojili mozkové závity, aby našli ta správná slova. Nakonec se nejlepším výherním týmem stali naši hosté, druhé, třetí a čtvrté místo obsadily domácí týmy. Všichni si to moc užili a nálada byla skvělá.

města1

města2

města3

města4

 

INDIVIDUÁLNÍ AKTIVIZACE NA SLUŽBĚ DS-A a DS-B

Dovézt nákup nebo uvařit kávu. Tuto službu potřebují tisíce lidí, hlavně senioři. Našim uživatelům chceme zachovat stávající soběstačnost, a proto jsme jim ve čtvrtek 6. 2.2020 splnily přání a vzaly je do hypermarketu Corso. Navštívili jsme drogerii, potraviny, cukrárnu, ale i obchod s módními trendy. Cílem této aktivity bylo umožnit uživatelkám shlédnout cenové relace a aspoň na chvíli je vrátit do běžného života.

nakupy