Říjen 2019

NÁVŠTĚVA DOBROVOLNÍKA

Pravidelně každou středu přichází na oddělení DZR-A potěšit srce našich uživatelů svým zájmem, vlídným slovem a pohlazením dobrovolnice p. Jiřinka Uherková. Společně si povídají, hrají společenské hry a diskutují třeba na politická témata. Všude je pak slyšet smích a radost.

dobrovolnice

CVIČENÍ

Ve stáří nás potkávají různé zdravotní komplikace. Pro seniory, kteří mají zájem scházet se se svými vrstevníky a udržovat se v kondici, pořádáme společné cvičení. Snažíme se cvičit v dopoledních hodinách. Naším cílem je nejen podpora pohybu starších osob, ale i zmiňovaný sociální kontakt. Uživatelé si tak zacvičí v příjemném prostředí a ve společnosti svých vrstevníků, se kterými si pak mohou i popovídat.

Aby byl život v seniorském věku co nejplnohodnotnější, platí i zde určitá pravidla, které je dobré dodržovat:

  • Zůstat aktivní – komunikovat s okolím, neuzavírat se
  • Zachovat si zdravý nadhled a duševní pohodu
  • Přizpůsobit výživu potřebám seniorského věku
  • Udržovat své tělo v kondici pravidelným pohybem
  • I přes často chybějící pocit žízně dodržovat pitný režim

cvičení1

 

BAZÁLNÍ STIMULACE

Koncept Bazální stimulace by měl být samozřejmostí u všech poskytovatelů sociálních služeb, kteří chtějí poskytovat své služby kvalitně. V našem Domově je tato technika používaná již delší dobu a je mezi uživateli velice oblíbená. Více se můžete dozvědět i v následující reportáži.

https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000017692/bazalni-stimulaci-seniori-v-novem-domove-vitaji-je-pro-ne-prijemna

BS1

BS2

 

DÁMSKÁ JÍZDA

Opět jsme to roztočily v našem Domově skvělou „DÁMSKOU JÍZDOU! Pro velký úspěch k nám zavítaly studentky ze Střední školy Havířov – Prostřední Suchá z oborů kosmetické služby a kadeřník.

Studentky naše dámy zkrášlily. Upravily jim obočí a nabarvily, nalíčily, nalakovaly nehty a vyfoukaly vlasy. Během té doby, co jedny dámy se nechávaly opečovávat, jiné sizase v poklidu pochutnávaly na výborném zákusku a kávě darované naší sponzorkou, která do Domova pravidelně dováží malý sortiment k prodeji. Tolik zážitků během jednoho relaxačního dne…..co jiného si více přát???? A na závěr si jenom zatleskat za skvěle nachystanou akci. Takovýchto aktivit pro naše uživatele máme nespočet, a i proto se těší velké oblibě. 

dámská1

dámská2

dámská3

dámská4

A jak to celé probíhalo se dozvíte také v následující reportáži:

https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000017806/karvinske-babicky-doslova-omladly-pote-co-se-na-ne-vrhly-budouci-kadernice-a-kosmeticky

 

JABLÍČKOVÁNÍ 

Sešlo se nám spoustu jablek, a proto se uživatelé služby DZR-A a DZR-B   domluvili, že si z nich společně usuší křížaly, jako zdravé mlsání k televizi. Loupalo se, krájelo, skládalo a sušilo. všude kolem se linula krásná vůně, vládla dobrá nálada a všichni byli spokojení, jak se nám dílo podařilo.

jablíčka1

jablíčka3

  

PRAVIDELNÁ TÝDENNÍ AKTIVITA - TVOŘENÍ

Jedna z oblíbených aktivizačních činností v našem Domově je TVOŘENÍ. Pravidelně se setkáváme v určitý den s uživateli, kdy předem víme, co budeme vytvářet. Tato činnost je nedílnou součástí života našich klientů. Jenom zavoní uvařená káva a hned se zvedne nálada a chuť do práce.

tvoření1

tvoření2

tvoření3 

 

ZAHRADNÍ TERAPIE NA SLUŽBĚ DS-A

V úterý 15. 10. jsme se věnovali zahradní terapii a zahrály jsme si na zahradnice. Muškáty, které nám zdobí přes letní období náš balkon na denní místnosti, jsme už zazimovaly. Muškáty nám teď zdobí schodiště mezi jednotlivými službami.

muškáty1

muškáty2

TURNAJ V ŠIPKÁCH

Soutěžního ducha prokázali dne 9.10.2019 uživatelé oddělení DZR-A, kdy své síly poměřili v turnaji v šipkách. Účast byla hojná. Fandilo se o sto šest a všichni si to náramně užili.

sipky1

sipky2

 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NA DETAŠOVANÉM PRACOVIŠTI

Týden od 7.10 - 13.10.2019 byl vyhlášen týdnem sociálních služeb a my jsme dostali pozvání do klubu seniorů v bytovém domě, ve kterém máme po dobu rekonstrukce umístěné své detašované pracoviště. Naši uživatelé byli obeznámeni s tím, co se v klubu seniorů koná a jakých soutěží a her se jeho členové zúčastňují. Od jejich předsedkyně  paní Trombikové jsme dostali nabídku zahrát si společně holandský biliárd. Nabídku jsme přijali a turnaj se odehraje v měsíci listopadu. Naši uživatelé si se členy klubu seniorů popovídali, dostali malé pohoštění a kávu nebo čaj. Bylo to pro nás něco nového a už se těšíme na listopad.

klub2

klub1

 

VZPOMÍNKOVÉ DOPOLEDNE DOPROVÁZENÉ PÍSNĚMI MISTRA KARLA GOTTA

V pondělí 7. 10. 2019 jsme se sešli na službě DS–A a společně si zavzpomínali na Karla Gotta. Akce se zúčastnili i uživatelé ze služby DS-B a DZR-B . Celé dopoledne hrály jeho písně, které známe z rádia, filmů, pohádek a desek. Při poslechu jsme si připíjeli vaječným likérem a zpívali si jeho krásné písničky, které máme všechny rádi.  Hudební dopoledne se nám tak líbilo, že ještě při obědě nám zůstaly v hlavě písně jako „ Dám dělovou ránu bum bum bum …“

Gott1

Gott3

 

HUDBA Z GRAMOFONU

Jedno krásné úterní dopoledne jsme se s uživateli s oddělení DZR-A zaposlouchali do libých tónů linoucích se z gramofonu. Zavzpomínali jsme na dobu kdy písničky byly na vinylových deskách a připomněli si písničky Václava Neckáře, Marie Rottrové, Evy Pilarové, Karla Gotta, ale také třeba skladby skupiny Elán.

gramofon2

gramofon1